22 вересня: церковне свято сьогодні, про що просять святих цього дня

Джерело: unian.ua
Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 22 вересня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.

22 вересня за новим церковним календарем згадують пророка Іону і святого мученика Фоку Синопського. У народі день прозвали Іона і Фока. Розповідаємо про традиції та прикмети 22 вересня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем.

22 вересня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

22 вересня за новим церковним календарем (5 жовтня за старим) – день пам’яті святого мученика Фоки Синопського і пророка Іони.

Іона жив у галілейському місті Гафхефера у VIII столітті до н.е. Він був одним із дванадцяти малих пророків – авторів книг пророцтв. Пророкував Іона серед язичників у столиці Ассирійського царства – Ніневії, а історія святого воістину дивовижна.

Місто Ніневія на той час було дуже розкішним, красивим і велелюдним, але, на жаль, занепало морально. За переказами, Господь закликав Іону вирушити до столиці Ассирії і проповідувати для них покаяння, щоб уникнути загибелі. Йона не захотів іти, бо ассірійці тоді були ворогами ізраїльського народу, тож він сів на корабель до Йоппії. У дорозі корабель потрапив у страшну бурю, і моряки кинули жереб, щоб зрозуміти, хто згрішив і за що їх карають. Жереб вказав на Йону – він зізнався, що не послухався і попросив викинути його в море, щоб врятувати саме судно. У морі Йону проковтнув кит – у його утробі чоловік провів три доби в молитвах і покаянні. Сталося ще одне диво: кит виплюнув свою здобич на берег. Після цього Іона вирушив до Ніневії і став там проповідником. Жителі міста покаялися і благополучно жили ще понад 200 років (610 року до н.е. Ніневію все-таки було зруйновано), а пророк Іона повернувся додому.

***

Священномученик Фока жив у I столітті в місті Синоп (нині Туреччина) – звідси і походить його ім’я. Він був праведником і милосердною людиною, а також мав дар зцілювати людей, виганяючи бісів. У той час він багатьом допоміг також прийняти віру в Христа, і Фоку висвятили в єпископи міста. Коли за часів правління імператора Траяна почалися гоніння на християн, єпископа примушували зректися віри. Але той відмовився, за що його і стратили. У 404 році мощі святого перенесли до Константинополя.

Церковне свято 22 вересня за старим стилем

Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим календарним стилем – що можна і не можна робити в день пам’яті праведних Богоотців Іоакима і Анни, батьків Діви Марії.

Про що говорять прикмети на 22 вересня

Прикмети дня говорять про те, якими будуть зима і врожай наступного року:

  • павутина довга літає – осінь буде ясною, а сніг випаде нескоро;
  • комарі досі літають – зима буде м’якою;
  • верба почала скидати листя – до швидкої зими;
  • сильний листопад почався – зима буде суворою;
  • якщо цього дня сніг випав – буде поганий урожай наступного року.

У народі 22 вересня – свято Іона і Фока, Листопадна. Традиційно цього дня на городах копають редьку і готують із неї страви. Листопадним день прозвали через сильний вітер, який обносив листя на деревах. Вважається, що з цього дня починається осінь і триває до Різдва.

Що не можна робити 22 вересня

21 вересня, як і в будь-який інший день, Церква не схвалює сварок, лихослів’я, пліток, виступає проти наклепу та осуду, а також заздрості, жадібності, помсти та відчаю. Не слід відмовляти тим, хто просить про допомогу.

За народними прикметами не слід лінуватися і довго спати – будуть проблеми з грошима, а також ловити, продавати і їсти рибу – на згадку про те, як пророк сидів у череві кита.

Що можна робити 22 вересня

Святого Фоку вважають захисником від пожеж і рятівником потопаючих, також святому моляться про захист дому.

Цього дня добре готувати страви з редьки, щоб зміцнити здоров’я. Гарна прикмета, якщо 22 вересня на голову впаде ялинова шишка – це до багатства.

22 вересня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Петро, Веніамін, Андрій, Макар, Микола, Мартін, Олександр, Федір, Кузьма.

За старим стилем іменини святкують Анна, Олександр, Сергій, Олексій, Дмитро, Афанасій, Василь, Захар, Микита, Григорій.

Раніше ми публікували церковний календар на вересень 2024 з датами за старим і за новим стилем.