А холоди не за горами: як Вінниця готується до зимових блекаутів

З 30 липня у Вінниці немає відключень світла. В «Укренерго» говорили, що за умови відсутності ворожих атак на енергооб'єкти днів без знеструмлень у найближчі три місяці стане більше

  • Когенераційні установки, генератори, сонячні електростанції встановлюють у Вінниці.
  • Усе це частина підготовки до опалювального сезону в умовах війни й обстрілів енергетичних обʼєктів.
  • Як проходить цей процес та яку допомогу надає влада, щоб вінничани пережили з комфортом ймовірні блекаути?

У Вінниці на одній з котелень запрацювала когенераційна установка, надана закордонними партнерами. Це обладнання допомагає забезпечувати гарячу воду та зменшуючи навантаження на енергосистему. 

Електрична потужність установки становить 1,5 мегавата на годину, виробляючи також теплову енергію для гарячого водопостачання, повідомили у Вінницькій міськраді.

Генеральний директор КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» Максим Білик зазначив, що завдяки роботі когенераційних установок та наявності в котельнях генераторів, місто буде забезпечено централізованим теплом і гарячою водою навіть при вимкненнях електроенергії. 

Головні цілі на цю зиму

Когенераційні установки працюють за принципом двигуна внутрішнього згоряння, до якого приєднане електрогенеруюче обладнання. Це як мінітеплоелектростанції, які працюють на природному газу.

Загалом у Вінниці планують запустити п’ять таких установок до початку опалювального сезону, чотири з яких надані в межах міжнародної технічної допомоги від USAID, а ще одна – від Міжнародної організації з міграції ООН. І зараз тривають роботи з встановлення решти установок та прокладання кабельної лінії.

— Наше головне завдання — забезпечити вінничан опаленням, гарячою і холодною водою, водовідведенням на цю зиму, — говорить заступник міського голови Андрій Очеретний. — Сумарно ми хочемо вийти на 5,3 мегавата генерації електричної енергії з когенераційних установок та видавати її на критичну інфраструктуру. Це усі котельні, які є в міському підпорядкуванні та якщо все вдасться, то ще заживимо від них обладнання «Вінницяоблводоканалу».

«На випадок різних сценаріїв водоканал відпрацював окремі алгоритми дій. Головне завдання – в будь-якому випадку підприємство має забезпечити людей водою. І навіть за умов тривалого блекауту. І навіть якщо доведеться підвозити воду машинами з резервуарами в кожен мікрорайон», — додали на telegram-каналі Вінницької міського голови Сергія Моргунова.

Питаю, чи можемо ми самі закупити когенераційні установки, щоб заживити ще школи, дитсадки, лікарні тощо?

— Процес дуже довгий. Якщо говорити про ті установки, які надають міжнародні партнери, то над цим працювати почали ще у 2023 році. Розробили проектну документацію, отримали технічні умови на приєднання до мереж від облгазу, пройшли експертизу та взяли дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки. Це все зайняло чимало часу, — сказав Андрій Очеретний.

Якщо ж говорити про школи й дитсадки, то там резервне живлення будуть забезпечувати від бензинових і дизельних генераторів

— У нас 30 закладів освіти визначені як пункти незламності, тому там стоять генератори великої потужності, які забезпечуватимуть роботу харчоблоків. По інших закладах — є генератори, які підключені до укриттів, — говорить директорка департаменту освіти Оксана Яценко.

За її словами, вони написали листи до всіх закордонних партнерів, з проханням надати генератори для закладів освіти. Також місто і самостійно купує генеруюче обладнання для освіти.

Питаю, за допомогою бензинових і дизельних генераторів будуть забезпечувати безперервне навчання в школах і дитсадках?

— Головна мета, щоб за умови тривалих блекаутів, закрити мінімальні потреби в електроенергії для закладів освіти. Щоб, наприклад, заживити харчоблоки, аби приготувати дітям обіди; включити конвектори для обігріву приміщень, якщо немає централізованого опалення тощо, — відповіла Оксана Яценко. — На жаль, про повне перекриття потреби в електроенергії не йде мова: у нас великі школи й просто немає генераторів таких потужностей, щоб забезпечити заклади освіти електроенергією повною мірою.

Допомога бізнесу та населенню

Найбільшим споживачем електроенергії в Україні вважається промисловість. За ще «довоєнними» оцінками Міненерго, бізнес спожив 41% усієї виробленої енергії за рік, а населення — 30%. 

І щоб зменшити навантаження на енергомережу, не зупинятися під час блекаутів та зменшити платіжки за світло вінницький бізнес переходить на «зелену» енергію: зокрема, встановлюють сонячні електростанції. 

У Вінниці діє програма підтримки, де бізнесу компенсують частину витрат на будівництво відновлювальних джерел енергії. Розмір відшкодування — 30% від сплачених підприємцем податків, але не більше 1 мільйона гривень. Отримані кошти можна витрати на власний розсуд.

— Наша програма, яку ми започаткували у 2023 році, для підтримки бізнесу, який встановив ВДЕ, набирає широких обертів. Наразі вінницькі підприємства вже встановили 14,11 мегавата відновлювальних джерел енергії, — говорить заступник міського голови Андрій Очеретний.

— Який відсоток витрат електроенергії покривають альтернативні джерела в цих компаніях? — спитав журналіст.

— По-різному. В деяких підприємствах кажуть, що в пікові години генерації вони забезпечують себе на 100%. Інші говорять, що енергії з сонячних електростанцій вистачає тільки на 12% від потреб. В середньому, підприємства забезпечують себе від сонця на 40-50% від потреб в електроенергії. Але взимку це буде інша картина, бо день коротший і генерація від сонця буде значно меншою, — сказав Очеретний.

— Останнім рішенням міської ради ми ще розширили цю програму, де додали, що під компенсацію підлягає акумулювальне обладнання. Очікуємо, що будуть подаватися на встановлення акумуляторів, що дозволить підприємцям накопичувати згенеровану енергію та споживати її на власний розсуд, — додав він.

А іншою програмою у Вінниці запустили місцеву ініціативу, за якою компенсують частину витрат на установку сонячних електростанцій (СЕС) на дахах багатоповерхівок. 

Як розповів директор департаменту міського господарства міськради Роман Фурман, йдеться про співфінансування робіт та матеріалів для СЕС: місто сплачує 40%, а мешканці будинку — 60%.

— За співфінансуванням йде все: виготовлення проєктно-кошторисної документації, придбання сонячних панелей, акумуляторів, монтажні роботи, — говорить він. — А подаватися на цю програму можуть як ОСББ, так і багатоповерхівки, обслуговуванням яких займаються управлінські компанії (колишні ЖЕКи – авт.)

Місто профінансує свою частку в проєкті тільки за умови, якщо сонячна електростанція буде працювати на забезпечення загальнобудинкових потреб: на підкачку води або на роботу ліфтів чи для освітлення під’їздів та роботи Інтернету. 

Більше про це читайте в матеріалі: Як встановили резервне живлення та отримати компенсацію? У Вінниці дають гроші за інвертори, акумулятори та сонячні панелі

Будуть і «Пункти незламності»

Взимку діятимуть «Пункти незламності», де можна буде підзарядити пристрої, зігрітися, отримати доступ до Інтернету тощо. Їх запускатимуть як в наметах, так і при комунальних установах. 

Вони почнуть функціонувати цілодобово через дві години після отримання офіційного повідомлення від Вінницької ОВА про настання надзвичайної ситуації: тривалої відсутності електропостачання, відсутності мобільного зв’язку, опалення, водопостачання, водовідведення.

У разі виникнення критичних проблем з енергетикою, опаленням та зв’язком харчоблоки при комунальних закладах освіти, які визначені «Пунктами незламності» будуть готувати гарячі обіди для вінничан.

Раніше, нагадаємо, ми розбиралися в тому, скільки може коштувати автономне джерело живлення як для квартири, так і для приватного будинку. 

 



Джерело: vn.20minut.ua