«Ми тут і зараз працюємо»: про хімчистку зі зруйнованого ракетами Будинку побуту

Власник хімчистки, яка знаходиться в зруйнованому Будинку побуту, зробив ремонт і відновив роботу закладу

  • Віталій Зеленько — керівник легендарної хімчистки, яка у Будинку побуту працює 50 років.
  • Вінничанин розповів, як вони перенесли ракетний удар, яким чином відновилися і далі працюють в зруйнованій будівлі, та яку допомогу вдалося отримати від влади і фондів.

Два роки тому внаслідок ракетного удару по Вінниці руйнувань зазнали понад 50 будинків, розташованих неподалік місця ракетного удару, повністю зруйнований Будинок офіцерів. Будинок побуту теж постраждав, особливо діагностична клініка, яка розташувалася на першому поверсі.

А що стосується легендарної хімчистки, яка знаходилася за стіною медичного закладу? Ми поспілкувалися з її власником і дізналися, що вони єдині, які і досі працюють в Будинку побуту.

Хімчистка у будинку побуту «Ювілейний»

Будинок побуту «Ювілейний» — це перша у Вінниці дев’ятиповерхівка з бетону та скла, яку звели у 1960 роках. Загальна площа її — 658 квадратних метрів. До ракетного удару приміщення в «Ювілейному» орендували 13 підприємців. Там розміщувався також обласний фонд сприяння інвестиціям та будівництву.

До 14 липня 2022 року на першому поверсі в «Ювілейному» працювали ювеліри та майстри з ремонту взуття і годинників, ательє, фотоцентр. Приміщення після трагедії постраждали, проте ніхто з працівників не загинув. 

Діагностичний центр «Нейромед» був повністю знищений, там загинули лікарі і пацієнти. А ось хімчистка, яка знаходилася через стінку від клініки, тільки частково постраждала. 

Віталій Зеленько, керіник легендарної хімчистки, яка у Будинку побуту працює 50 років, розповів, як вони перенесли ракетний удар, яким чином і далі працюють в зруйнованій будівлі та яку допомогу вдалося отримати.

Вінничанин, який керує хімчисткою вже 30 років, каже що основна допомога від місцевої влади пішла приватним особам, які постраждали під час ракетного обстрілу. Від влади отримали лише 13 тисяч гривень. Загалом бізнес мав сам впоратися з проблемою. Проте допомогли благодійні фонди.

— У Будинку побуту є 20 співвласників, серед яких благодійна організація розіграла по 60 тисяч гривень. 10 учасників, в тому числі і я, отримали цей грант, — каже Віталій Зеленько. — За 60 тисяч нічого промислового не купиш, але пральну машину, праску, паровий генератор я придбав.

Вінничанин каже, що дивом у Будинку побуту ніхто не загинув від обстрілу.

— Під час обстрілу постраждав «Нейромед», а ми за його стінкою збереглися, — розповідає бізнесмен. — Дружина сиділа, то відчула удар на собі, отримала лише струс мозку. В самому «Ювілейному» ніхто серйозно не постраждав, хіба що отримали контузії і поранення склом.

Поки йдуть пошуки інвесторів для відбудови «Ювілейного», на першому поверсі будівлі відновили роботу два бізнеси. Це фотоцентр і хімчистка. 

— Нам пощастило, що ця стіна нас врятувала, і те, що я можу щось відновити своїми руками, — говорить Зеленько. — Діватися не було куди, то ми продовжуємо тут працювати. Клієнти у нас напрацьовані, вони нас підтримали. На даний час це крило, де знаходимося ми, і приміщення бувшої клініки — відновлені. Далі чекаємо затвердження проекту фасаду. В майбутньому «Ювілейний» планують повністю відновити. Але для цього потрібно дуже багато коштів.

За словами Віталія Зеленька, експертиза визначила, що його бізнес під час ракетного обстрілу постраждав на 7000 доларів.

— Це те, що стосується ремонтних робіт по приміщенню. Обладнання і комунікації збереглися, — говорить бізнесмен. — Через два місяці після трагедії, коли нам дали дозвіл, що ми тут можемо щось робити, ми вже почали відновляти стіни, на даху дірки латали. Зараз вже надаємо послуги вінничанам.

Виплати постраждалим від ракетного удару

Нагадаємо, 14 липня 2022 року внаслідок ракетного удару по Вінниці загинули 29 цивільних, серед них — троє дітей. Травми різного ступеню отримали понад 150 людей.

Руйнувань зазнали понад 50 будинків, розташованих неподалік місця ракетного удару. Згоріли близько 40-ка машин, які перебували на парковці. Повністю зруйнований Будинок офіцерів та Будинок побуту, на першому поверсі якого була розташована медична клініка. Загальний обсяг завданих місту збитків становить 240 мільйонів гривень. 

Тоді Вінницька міська рада виділила з бюджету громади 39,7 мільйона на відновлення будинків і допомогу постраждалим від ракетного обстрілу міста 14 липня.

Тоді обіцяли виділити по 50 тисяч гривень на одного загиблого та по 25 тисяч на поранених. Також 25,8 млн грн планували спрямувати на відновлення постраждалих будинків в районі площі Перемоги. Також міськрада виділила 10,4 млн грн на заміну вікон та дверей в місцях загального користування пошкоджених будинків — у під’їздах.

Впоратися з відновними роботами у міськраді сподівалися до початку опалювального сезону. Допомагали місту у виконанні цих робіт американська організація Global Empowerment Mission та українська ГО «Якість життя».

Для допомоги постраждалим Вінницька обласна військова адміністрація залучила позабюджетні кошти. Невідкладну фінансову допомогу в розмірі трьох мільйонів гривень надало ПрАТ МХП та Фонд «МХП-Громаді», також 500 тисяч надійшли від приватного акціонерного товариства «Вінницький олійножировий комбінат».

З цих коштів Вінницька ОВА теж зобов’язалася виплатити по 50 тисяч гривень сім’ям загиблих і 25 тисяч гривень тим, хто був госпіталізований. Виплати здійснювалися не лише мешканцям Вінниччини, на місці події були та постраждали люди з інших регіонів. 

Чи вдалося всім постраждалим отримати заявлену допомогу? Ми дізнаємося і повідомимо інформацію у наступних публікаціях. Маєте що розповісти з цього приводу? Тоді зверніться до автора цієї публікації.  

                                                                         Фото: Віталій Зеленько

 



Джерело: vn.20minut.ua