«Негативні наслідки таких дій помітні не одразу»: чому у Вінниці падають дерева?

Інспекторка з обстеження дерев Любов Колосова

  • Причиною падіння дерев не завжди стає негода. Нерідко провина лежить на тих, хто під час заміни інженерних комунікацій або проведення благоустрою території пошкоджує корені рослин. Ось, як це виглядає. 

Минулого тижня у Вінниці вирувала негода. Сильний вітер повалив десятки дерев, що опинилися на проїжджій частині, пішохідних зонах, машинах і навіть людях. До лікарні потрапила 6-річна дівчинка, на яку впав стовбур та гілля на вулиці Порика. Лише за один день вінницькі рятувальники 26 разів ліквідовували наслідки падінь.  

Та дерева можуть падати не лише через вітер. Нерідко причиною аварійності рослин стає людське втручання, як ось неправильна обрізка (кронування), що її вже провели значній частині дерев у місті. У підсумку не лише крона скидається на жалюгідний обрубок, але й дерево загалом ніколи не зможе повністю відновитися. 

Незабаром місця зрізу починають сохнути, далі це перетікає у стовбур. У підсумку дерево помирає значно раніше, аніж мало б. І не виключено, що кульмінацією передчасної загибелі рослини стане падіння на щось або на когось. 

Про цю проблему ми розповідали раніше: «Це небезпечно для життя та здоров’я людей»: що не так з кронуванням дерев у Вінниці?

Цього разу поглянемо у корінь проблеми. Причому зробимо це буквально. За словами інспекторки з обстеження дерев Любові Колосової, значною проблемою сьогодні є пошкодження кореневої системи рослин при заміні старих або прокладанні нових інженерних комунікацій, а також благоустрій територій.

— Гадаю, всі розуміють, що дерево має розгалужену кореневу систему. З одного боку це потрібно для транспортування води, з іншого — для стійкості самої рослини. Відповідно, якщо травмувати корені, дерево з часом може впасти, — пояснює Любов. 

Любов Колосова

Як йдеться вище, корені нерідко шкодять під час ремонту мереж. На світлині нижче видно один з таких, що провели минулого року на Вишеньці. Яму під комунікації вирили менш як за пів метра від величезної тополі. Не озброєним оком помітно, що корені рослини сильно постраждали. 

— Тепер це дерево або засохне, або впаде. Якщо другий варіант, то куди саме? Адже навколо багатоповерхівки, — міркує Колосова. 

Пошкоджені корені дерева на Вишеньці

За словами експертки, в Україні ще з радянської доби заведено прокладати комунікації з-поміж зелених насаджень. Відповідно дерева ростуть у захисній зоні інженерних мереж. В усіх наших містах через зношеність таких мереж регулярно трапляються пориви та аварії. На місце приїздять бригади. Починається ремонт. Звісно, що на дерева у таких випадках ніхто не звертає увагу: їх або викорчовують, або травмують. 

Обидва варіанти користі не приносять. Бо за першого сценарію нове дерево у захисній зоні мереж сьогодні вже не посадять. За другого — рослина передчасно помре.

— Негативні наслідки таких дій помітні не одразу. Бо дерево буде боротися, намагатися відновитися, у нього навіть листя зʼявлятиметься, але в якийсь момент воно все одно загине. При цьому воно може впасти, втративши стійкість через слабкі корені, — продовжує Любов Колосова. 

Пошкоджені корені дерев на Соборній

Підходи під час прокладання навіть нових мереж у Вінниці залишилися незмінними. Проводячи нову теплотрасу або розширюючи газові мережі, жертвують саме зеленою, а не сірою зоною. 

— Я б хотіла, аби роботи переносили на сіру інфраструктуру, тобто під асфальт та бруківку, які значно легше замінити, аніж виростити дерево, якому 50 років. Та дешевше робити протилежне, тому про рослини думають в останню чергу, — продовжує Любов. — Наш клімат змінюється. Влітку температура сягає вже сорока градусів. Нам важко переносити такі температури, а дерева якраз створюють ефект охолодження. Однак дерев меншає, і з часом деякі мікрорайони нашого міста можуть перетворитися на залізобетонні розпечені джунглі. 

Роботи з будівництва зовнішніх мереж з водопостачання та водовідведення у Центральному парку

Що стосується негативних наслідків для дерев від благоустрою, то Любов наводить знайомі усім приклади, коли комунальники чи підприємці кладуть тротуарну плитку або асфальт, залишаючи навколо дерева крихітний острівець з ґрунту. Подібну картину можна побачити по всій Вінниці. 

— Ось ми стоїмо зараз на місці, де ще за радянського часу спроєктували зелену зону. Однак потім підприємець одного з тутешніх закладів вирішив закласти усе плиткою. Вони зняли шар ґрунту навколо дерева, потім насипали щебінь, гравій, пісок і врешті поклали плитку впритул до дерева. У підсумку коріння підрубано, що означає передчасну смерть. Ось чотири дерева, які померли внаслідок такого благоустрою, — вказує на пеньки експертка. — По стану коріння сусідніх дерев також видно, що їм погано. На них чекає та сама участь, 

Засохлі дерева на Вишеньці

До прикладу, саме внаслідок аналогічного благоустрою у 2022 році біля школи №26 впала тополя. За словами Любові, якщо нічого не змінювати, то дерева падатимуть частіше. 

Дерева біля 26 школи

Крім того, в окремих випадках дерева можуть падати внаслідок хвороб, наприклад, кореневої гнилі, Однак це трапляється значно рідше, аніж внаслідок пошкоджень рослин людиною.

Десь з середині осені розпочнеться сезон сильних вітрів та дощів, для якого також характерні повалені дерева. Однак, каже Любов, чимало з дерев, які впадуть у цей час, могли б встояти, якби їх правильно обрізали та не шкодили їхнє коріння. 

Фото у матеріалі автора та Любові Колосової



Джерело: vn.20minut.ua