ОСББ у Вінниці ставить сонячну електростанцію. За яких умов це можна зробити?

«Мешканцям це не коштуватиме нічого», — сказав голова ОСББ Андрій Калашніков (на фото праворуч – авт.). Їх об'єднання залучило кошти з бюджету Вінниці, від банку та отримає компенсацію від держави

  • Щоб в будинку, на час відключень, було тепло та працював ліфт, в одній з багатоповерхівок у Вінниці поставлять сонячну електростанцію. 
  • Її потужність складатиме 30 кіловатів, вартість об’єкта — майже 1,4 мільйона гривень. 
  • Звідки люди взяли гроші? Яку допомогу отримають від міста? За яких умов інші будинки можна обладнати альтернативними джерелами живлення?

На даху однієї з багатоповерхівок у Вінниці збираються встановити сонячну електростанцію.

Де брали гроші

На даху будинку планують встановити СЕС потужністю до 30 кВт. За словами голови правління ОСББ, сонячна електростанція потрібна, щоб забезпечити роботу дахової котельні, насосного обладнання та роботу ліфта в період потенційних знеструмлень, повідомляють у Вінницькій міськраді.

— У нашій багатоповерхівці 31 квартира. Ми встановлюємо 30-кіловатну станцію, щоб забезпечити внутрішньобудинкові потреби, — говорить голова ОСББ Андрій Калашніков. — Матимемо панелі на 36 кіловатів, акумулятори на 32 кіловати, та гібридний інвертор на 30 кіловатів. Такий інвертор зможе заряджати акумулятори і від сонячної станції, і від мережі, коли немає достатньо сонячного світла.

Вартість проєкту — майже 1,4 мільйона гривень. Звідки об’єднання взяло гроші? За міською програмою співфінансування, з бюджету громади сплатять 40% вартості за СЕС, тобто 556 тисяч гривень. 

Іншу частину суми вінницьке ОСББ взяло у кредит, про що дізналися від пресслужби банку.

«Sense Bank підписав першу кредитну угоду з ОСББ у межах програми «Доступні кредити 5-7-9%». ОСББ з Вінниці отримало 1 мільйон гривень на 5 років, під 7% річних», — йдеться в повідомленні.

І ще відомо, що до 70% від вартості обладнання на спорудження сонячної електростанції (не більше 1 мільйона гривень) ОСББ компенсує держава, через «Фонд енергоефективності».

— Встановлення СЕС забезпечить нам не тільки енергонезалежність на час блекаутів, а й значну економію. Бо коли буде постійно сонце, на загальнобудинкові потреби будемо витрачати цю згенеровану енергію. В середньому, на роботу дахової котельні, освітлення місць загального користування, роботу ліфтів ми витрачаємо 6-7 тисяч гривень щомісяця, — додав Калашніков.

До слова, аби зробити і собі СЕС на даху багатоповерхівки, потрібно відповідати низці критеріїв.

Які вимоги до обладнання і будинку

У рішенні №1882 від 8 серпня виконком міськради визначився, які ж умови потрібні, щоб встановити сонячну електростанцію.

Вимоги до будинку:

Прописали вимоги до обладнання.

Перше — для СЕС необхідний гібридний інвертор. Характеристики: мінімальна номінальна потужність не менше 3 кВт; прилад має комбінувати функції звичайного мережевого інвертора для сонячних панелей з іншими функціями, такими як зарядка акумулятора та підтримка роботи в автономному режимі за відсутності мережі; мати «чисту синусоїду» електричної напруги на виході та вбудований захист від перегріву і перевантаження. А вихідна напруга змінного струму не повинна бути менш як 90% або більш як 110% номінальної напруги мережі. Плюс, частота змінного струму не повинна відрізнятися від номінального значення більше ніж на +4% або -6%.

Другий обов’язковий елемент — сонячні електричні панелі (фотоелектричні модулі – ФЕМ). Мінімальна номінальна потужність сумарно всіх ФЕМ має бути не менше 3 кВт; номінальна потужність сумарно всіх ФЕМ має бути в межах 80%-120% потужності інвертора, до якого вони підключені. А коефіцієнт корисної дії ФЕМ має бути не менше 15%

І останній пункт, без якого СЕС не вийде побудувати за міською програмою співфінансування — акумуляторні батареї (АКБ). Необхідні характеристики: мінімальна номінальна ємність не менше 3 кВт*год; номінальна ємність в кВт*год сумарно всіх АКБ має бути не менше 100% номінальної потужності інвертора в кВт, до якого вони підключені. 

Акумулятори повинні бути на базі літій-похідних матеріалів (літій-іон, літій-полімер, літійзалізо-фосфат тощо); мати захист від короткого замикання, перезаряду, перегріву; балансування заряду окремих комірок.

Якою є процедура участі в програмі

Як уже зазначили вище, міська влада готова долучитися до будівництва СЕС для житлових будинків (не тільки ОСББ, до слова – авт.): частка, яку заплатять з бюджету громади складає не більше 40% від загальної вартості об’єкта.

Покрокова інструкція для участі в програмі є наступною:

Раніше, нагадаємо, ми розповідали про те, як встановили резервне живлення та отримати компенсацію? У Вінниці дають гроші за інвертори, акумулятори та сонячні панелі.

 



Джерело: vn.20minut.ua