Вінниччину планують перетворити на центр українського коноплярства. Засіяно перші 90 гектар
На Вінниччині почали розвивати коноплярство. Цьогоріч засіяли площу в близько 90 гектарів. Регіон планують перетворити на центр розвитку та переробки цієї культури.
16 серпня вступлять в дію зміни до законів, які спростять умови промислового вирощування технічної коноплі. Новий напрям здатен привабити агросектор, який через кризи пов’язані з війною, перебуває в пошуку нішевих культур, що здатні приносити прибуток. У фермерському господарстві “Велес АРС” з Хмільницького району вирішили працювати на випередження.
– розповів редакції сайту Vinbazar.com засновник господарства Василь Мельникович.
Для вирощування першого врожаю заручилися підтримкою та консультаціями науковці Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН, що на Сумщині. Заклад очолює член-кореспондент Національної академії аграрних наук України Віктор Кабанець. Посів виконали у першій декаді травня на площі майже 91 га, згідно отриманого дозволу. Використовували сорт коноплі “Софія”. За сприятливих умов збір почнуть в середині вересня.
Сьогодні у господарстві відпрацьовують оптимальну методику вирощування. На цьому шляху не обходиться без складнощів. Наприклад, у червні проливні зливи й град сильно пошкодили частину посівів, але коноплі змогли відновитися, що підтвердило стійкість невибагливість культури.
– говорить представники господарства.
Співрозмовник зауважує, що технічна конопля має велику рентабельність. З окремих сортів насіння добувають цінну олію. У переробці використовують також стебло. Конопляна костриця має значний вміст целюлози. З неї виготовляють екологічний картон та тканину, а також будівельні матеріали, зокрема, утеплювальні панелі.
За словами співрозмовника, посіяні господарством рослини не містять наркотичних речовин, тому надмірної охорони поле не потребує.
– розповідає Василь Мельникович.
Вінниччина – майбутній центр українського коноплярства
Традиційно регіонами, де в Україні вирощують технічні сорти коноплі є Сумщина та Чернігівщина. Але через воєнні дії та близькість до кордону з РФ розвивати аграрну діяльність у цих областях стало складніше. Водночас, існує амбітний задум перетворити Вінниччину на центр українського коноплярства. Перші кроки в цій ініціативі вже зроблені.
25 червня у Вінниці підписали Меморандум про співпрацю між Асоціацією розвитку льонарства і коноплярства України, Міжнародним сільськогосподарським кластером «Дністер», департаментом агропромислового розвитку, а також департаментом міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької обласної державної адміністрації. Планують розвивати новий напрям та створити повний цикл вирощування, збирання, переробки та збуту продукції.
Землеробам області, які зацікавляться вирощуванням коноплі, надаватимуть консультації, допомагатимуть з посівним матеріалом та обробкою збіжжя. Також створюватимуть об’єднання для приваблення представників з сектору переробки сировини.
На території Вінницької області пропонують створити «Центр відродження коноплярства та льонарства в Україні», до якого релокують напрацювання з сумського інституту. З таким закликом до Міністерства аграрної політики та Національної академії аграрних наук України звернулися у профільній Асоціації.
– йдеться у зверненні.
Ініціатори зауважують, що у регіоні є сприятливі умови для розвитку подібного Центру. Зокрема, у Вінницькому національному аграрному університеті здатні забезпечити підготовку фахівців, представники обласної ради відкриті до співробітництва, в регіон працює фермерське господарство “Велес АРС” зі статусом насіннєвого господарства, а у Рівненські області зареєстрований індустріальний парк HEMPY UA Industrial Park, який спеціалізуватиметься на переробці коноплі. Керуюча компанія підтвердила готовність у спільному створенні продуктів з доданою вартістю.
Область має перспективу до розвитку коноплярства завдяки історично розвиненому агронапрямку, вигідному розміщені та логістиці. Далі слово за землеробами. Чи наважаться воно перепрофілюватися під нову культуру після змін до законів, покаже час.
Нагадаємо, раніше редакція сайту Vinbazar.com розповідала, як на Вінниччині вирощують солодкі сорти гарбузів.
Джерело: Vinbazar.com