Видалення жовчного міхура. Коли проводиться операція
Лапароскопічна холецистектомія – це операція з видалення жовчного міхура, яка проводиться при різних ураженнях органу. Рішення про хірургічне втручання приймається індивідуально для кожного пацієнта, в плановому порядку. Доступ до жовчного міхура здійснюється через невеликі проколи на черевній стінці, що дозволяє уникнути серйозного травмування тканин.
Операція призначається у ситуаціях, коли функціональність жовчного міхура втрачена, а збереження органу лише несе загрозу для пацієнта. Можна виділити наступні ситуації доцільності проведення холецистектомії:
- жовчнокам’яна хвороба, що супроводжується печінковою колькою;
- хронічний холецистит без утворення каменів;
- гострі випадки холециститу;
- зміна стінок або так званий фарфоровий міхур;
- порушення прохідності жовчовивідних шляхів у важких формах.
Біляк Степан Томович, засновник Клініки Біляка, першим на українських теренах в 1992 році провів успішну холецистектомію лапароскопічним методом.
Діагностика та особливості операції
Перед призначенням операції пацієнт проходить ретельне обстеження у клініці. Воно включає лабораторні аналізи, УЗД органів черевної порожнини та інші дослідження за необхідності. Важливо встановити відсутність протипоказань, в тому числі запущеного діабету, імунних розладів, гострих інфекційних процесів.
Типова лапароскопічна холецистектомія проходить за наступним планом:
- розміщення пацієнта на операційному столі та введення загального знеболювання;
- виконання чотирьох проколів по одному сантиметру на черевній стінці для введення троакарів, джерела світла, та мініатюрного відеосенсора;
- виявлення дна міхура, відокремлення та перетинання жовчної протоки, дрібних судин;
- відсічення жовчного міхура від очеревини, печінкового ложа;
- введення до черевної порожнини контейнера, в якому видалений жовчний міхур витягують назовні.
По завершенню операції контролюють відсутність кровотечі, видаляють троакари і після цього на місця проколів накладають шви або пластирну пов’язку. Досвідченому спеціалісту на проведення лапароскопічної холецистектомії потрібно сорок хвилин.
Переваги лапароскопічного методу
Лапароскопічний метод витіснив класичну лапаротомічну операцію, тому що не потребує значних розтинів тіла. Після хірургічного втручання на шкірі не лишається великих шрамів або рубців. Процедура проходить під відеоконтролем, що мінімізує ризик помилки, занесення інфекції.
Щадний характер операції дозволяє скоротити реабілітаційний період до 5-7 днів. Після втручання пацієнту достатньо провести у стаціонарі до трьох днів, після чого він може продовжити відновлення вдома, дотримуючись рекомендацій лікаря.
Джерело: сайт bilyak.com.ua.