Якщо жінка вагітна третьою дитиною, чи мобілізують чоловіка? Запитали в юриста

  • Під час мобілізації не підлягають призову жінки та чоловіки, на утриманні яких є троє і більше дітей до 18-ти років.
  • А чи дає право на відстрочку від мобілізації вагітність жінки третьою дитиною? Дізналися в правознавця.

Згідно нового закону про мобілізацію, який набув чинності 18 червня 2024-го, змінились правила військового обліку та відстрочки від мобілізації військовозобов’язаних чоловіків та жінок.

Окремо в законі вказано, що відстрочку можуть отримати чоловіки, на утриманні яких перебуває троє і більше дітей до 18-ти років. Але зазначається, що факт вагітності не є безпосередньою підставою для відстрочки у призові, а лише наявність трьох дітей.

Детальніше про це розповів юрист Veteran Hub Микола Тимощук.

Вагітність третьою дитиною

Станом на сьогодні вагітність дружини не є офіційною підставою для відстрочки від мобілізації в Україні. Вагітність дружини третьою дитиною також не дає право чоловіку на отримання відстрочки від мобілізації. Адже підтвердити документально наявність трьох дітей можна лише надавши свідоцтва про народження цих дітей, де чоловік буде вказаний батьком.

 У випадку звільнення ми керуємось статтею 26 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», — каже Микола Тимощук. — Право на звільнення по факту вагітності третьою дитиною не наступає, воно виникає лише по факту народження.

Троє дітей — не підстава для звільнення

Згідно з чинним законодавством України, наявність у чоловіка трьох і більше дітей не є безумовною підставою для звільнення від мобілізації. Це пов’язано з тим, що Закону України про «Мобілізаційну підготовку та мобілізацію» вказує на те, що не підлягають мобілізації чоловіки, які утримують троє та більше дітей.

Тобто ключовим є саме факт утримання. Якщо чоловік хоч і має троє дітей, але з матір’ю дітей шлюб розірваний та він не сплачує аліментів, то відповідно й підтвердити факт утримання не можливо. Тобто звільненню підлягають чоловіки, які мають на утриманні трьох і більше дітей віком до 18-ти років. 

—Тут все залежить від деталей. Стаття 23 «Про мобілізацію і мобілізаційну підготовку» вказує право на відстрочку жінок та чоловіків, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18-ти років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, — зазначає юрист.

Перелік документів, що підтверджують утримання трьох дітей:

Для отримання відстрочки чоловік має подати відповідну заяву до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. До заяви потрібно додати документи про те, що чоловік утримує троє або більше неповнолітніх дітей:

  • свідоцтво про народження дітей — це першочерговий документ, який підтверджує факт народження та батьківство,
  • свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю),
  • рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов’язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні,
  •  рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов’язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину,
  • рішення суду про стягнення аліментів (якщо є).

Перелік необхідних документів може відрізнятися залежно від конкретної ситуації. Деякі органи можуть вимагати додаткові документи, які не перелічені вище. Рекомендується заздалегідь уточнити перелік необхідних документів у тому органі, куди ви будете їх подавати.

 



Джерело: vn.20minut.ua