З початку року в області підтвердили майже пів тисячі випадків кашлюку. Це дуже багато — кажуть фахівці

Фото ілюстративне

  • Понад 90% від усієї кількості захворілих — діти. Життя одного немовляти хвороба вже забрала. У чому причина появи та стрімкого поширення інфекції? Як цьому можна протидіяти? І коли прогнозують зниження темпів спалаху хвороби?

Якщо порівнювати нинішній рівень захворюваності кашлюком з попереднім роком, то різниця колосальна. За весь 2023-й хворобу підтвердили лише в трьох жителів нашої області, однак за перше півріччя 2024-го ця кількість вже становить 472 особи. 

За словами генерального директора Вінницького обласного Центру профілактики хвороб МОЗ України Ігоря Матковського, причина стрімкого поширення інфекційного захворювання криється у низькому рівні імунізації. Лікар каже, що значно менше уваги щепленням проти кашлюку вінничани почали приділяти ще під час ковідної пандемії. Така тенденція збереглася й після початку повномасштабного вторгнення. 

— Майже пʼятсот випадків захворювання за пів року — це дуже багато. Майже усі хворі — діти, — продовжує Ігор Матковський. — Кашлюк легко поширюється повітряно-краплинним шляхом, коли хвора дитина потрапляє в колектив у школі чи садочку. Діти багато комунікують між собою, тому запобігти поширенню інфекції неможливо ніяк, окрім імунізації.

За словами Матковського, більшість хворих лікуються амбулаторно під наглядом свого педіатра або сімейного лікаря. У стаціонар їх кладуть лише у випадках середньої важкості та у важких випадках. 

Говорячи про згаданий раніше летальний випадок на Вінниччині, лікар додає, що дитині було 2,5 місяці. Немовля не встигло отримати першу дозу вакцини. Матковський також каже, що в померлої дитини були й супутні проблеми зі здоров’ям, але саме кашлюк став «пусковим механізмом». 

— Наразі кількість випадків зменшується, передовсім через літні канікули: діти менше між собою спілкуються і не проводять час в одному колективі. Та з 1 вересня ми знову очікуємо на зростання рівня захворюваності, — говорить Ігор Матковський. — Перервати цей ланцюг ми сподіваємося до зимових канікул, до яких активно проводитимемо кампанію з імунізації. Тобто до кінця року спалах кашлюку може згаснути, перейшовши в розряд поодиноких випадків захворювання.

В обласному Центрі профілактики хвороб розповіли, що у Вінниці немає нестачі вакцин проти кашлюку. Отримати їх можна безплатно через педіатра або сімейного лікаря. 

Нагадаємо, що згідно з національним календарем профілактичних щеплень, вакцинувати дитину проти кашлюку потрібно: у 2, 4, 6, 18 місяців. 

Що таке кашлюк?

Кашлюк — це бактеріальне інфекційне захворювання, яке перебігає як затяжний бронхіт з тяжкими нападами кашлю. Захворювання є вкрай заразним, кашлюк легко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. На нього хворіють здебільшого діти та підлітки, але захворіти можуть також і дорослі.

Найбільш небезпечним кашлюк є для немовлят, у яких може викликати апное — тимчасову зупинку дихання. Крім того, у новонароджених і немовлят хвороба може протікати важко, є високий ризик ускладнень та смерті. Старші діти та дорослі зазвичай одужують від кашлюка, але сама хвороба є дуже виснажливою та сильно ослаблює організм.

Симптоми кашлюку

Хвороба починається через 3-14 днів після інфікування (у середньому 5-8 днів) і протікає як ГРВІ. У цей час хворий дуже заразний. Наприкінці цієї фази з’являється нападоподібний спазматичний кашель аж до почервоніння обличчя, сльозотечі, кашель має характерний свист.

Напади кашлю стаються частіше вночі, ніж удень, і за тижні хвороби це дуже виснажує хворого. У немовлят кашель може не проявлятись — але в них може ставатися зупинка дихання на короткий час, про що може свідчити посиніння обличчя. Під час кашлю може відходити мокротиння. Цей період може тривати до 8 тижнів.

Одужання починається через чотири-вісім тижнів, хворий починає рідше кашляти, приступи кашлю стають слабшими. Іноді період одужання може тривати від двох до шести місяців.
 



Джерело: vn.20minut.ua