Звідки напис «Смерть німецьким загарбникам» взявся на фасаді бібліотеки у Вінниці (Фото)
Під час ремонту в 2000-х на фасаді Вінницької обласної бібліотеки виявили напис «Смерть німецьким загарбникам». Послання знаходилося над вхідними дверима під шаром старої штукатурки. Звідки вона там узялося та хто автор?
Вигляд напису зберігся на архівних плівці місцевої телерадіокомпанії, яку нещодавно оцифрували та виставили у відкритий доступ. Оператор припускає, що послання залишили підпільники в часи Другої світової війни. Відеозйомка датована 2003 роком.
Згідно історичної довідки, з початком німецько-фашистської окупації гітлерівці розмістили в приміщенні бібліотеки фельдкомендатуру. Військові знищили каталоги, картотеки, інші облікові документи й більшу частину фонду. Йдеться про понад 300 тисяч видань, ще частину вивезли за кордон.
Залишаючи Вінницю 18 березня 1944 р., окупанти спалили основне приміщення бібліотеки. Але на світлинах після звільнення міста напис на руїнах будівлі відсутній.
Згадку про напис знаходимо у статті інформаційної агенції УНІАН за 2012 рік, присвяченій черговому дню від заснування книгозбірні:
– йдеться у повідомленні.
Подібна версія справді має право на життя. Стрічку знімали у 1947 році, коли місто відбудовували після війни, а події за сюжетом відбуваються у Вінниці. В картині справді є сцена з кінотеатром, але в ній показано будівлю з написом "Кіно АРС". Раніше так називався колишній кінотеатр імені Михайла Коцюбинського, де, очевидно, й проходили зйомки. У самому фільмі редакція сайту Vinbazar.com не знайшла подібного плану з написом.
Можливо сцена з бібліотекою просто не увійшла до фінальної частини стрічки. Водночас фільм знімали російською мовою, а напис чітко виведений українською, що виглядає суперечливо.
Знайти чітку відповідь, коли саме з'явився цей напис не вдалося. Можливо він дійсно був частиною декорацій, але іншого фільму. У Вінниці знімали, ще кілька стрічок про період Другої світової війни, але виявити конкретний фрагмент редакції сайту Vinbazar.com не вдалося.
Не можна виключати й те, що "послання" залишили радянські війська, відступаючи у 1941, а нова влада сховала його під шаром штукатурки. Але це лише здогадка. Пошук інформації у закладі щодо цієї теми також не дав результату. Тому ця міська легенда ще очікує своєї розгадки.
Нагадаємо, раніше публікували підбірку з 30 архівних фотознімків, які змусять інакше поглянути на окупацію Вінниці під час Другої світової війни.
Джерело: Vinbazar.com