12 серпня: церковне свято сьогодні, що потрібно зробити незаміжнім дівчатам
Джерело: unian.ua
Яке церковне свято відзначають 12 серпня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.
12 серпня за новим церковним календарем православні віряни згадують мучеників Фотія та Аникиту. У народі день прозвали Фотя Повітковий. Розповідаємо про традиції та прикмети 12 серпня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем.
12 серпня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
12 серпня за новим церковним календарем (25 серпня за старим) – день пам’яті мучеників Фотія, Аникити та інших, які постраждали за віру в III-IV століттях.
Аникита і Фотій жили в Нікомідії. Аникита був членом Сенату, а Фотій був його племінником. Це були часи правління імператора Діоклетіана, який сам був язичником і влаштовував гоніння на християн.
Влада зажадала від жителів Нікомідії здійснити жертвопринесення римським богам, але Аникита і Фотій відмовилися. Аникиту відправили під суд, де він свідчив, що лише Христос – істинний Бог. За сповідування християнської віри Аникиту і Фотія піддали тортурам, але Господь зберігав святих неушкодженими. Тоді мучеників стратили.
Церковне свято 12 серпня за старим стилем
Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим календарним стилем і що можна й не можна робити в день пам’яті апостолів від 70-ти Сили, Силуана, Крискента, Епенета й Андроника та мученика Іоана Воїна.
Про що говорять прикмети на 12 серпня
За прикметами дня можна дізнатися, якою буде погода, а також урожай цибулі та часнику:
- випало роси багато – ще тиждень стоятиме ясна погода;
- похмуро цього дня – бабине літо буде коротким;
- туман над лісом – чекай дощу;
- іній і перші заморозки 12 серпня – буде багатий урожай озимих, цибулі та часнику.
У народному календарі 12 серпня – свято Фотія, Фотя Повітковий. За старих часів люди цього дня прибирали у повітках – приміщеннях для зберігання корму, сіна, дров і городнього інвентарю, звідси й пішла назва свята. Народне свято 12 серпня відоме також під назвами Михей-тиховій, Іван Воїн, Силуан і Сила, Силін день.
Що не можна робити 12 серпня
12 серпня, як і в інший день, церква не схвалює і виступає проти лихослів’я, лайки, пліток, наклепу, заздрості та жадібності, помсти, розпачу. Не можна відмовляти в допомозі та милостині тому, хто просить.
У народі кажуть, що сьогодні не слід влаштовувати гучні застілля – цей день любить тишу. Не радять свататися 12 серпня – дівчина може відмовити або виникнуть проблеми під час весільних клопотів. Також вважається, що цього дня не можна проходити повз церкву, особливо незаміжнім дівчатам, інакше довго не вийдуть заміж – варто зайти до храму хоча б ненадовго та помолитися.
До свята Успіння Пресвятої Богородиці триває Успенський піст – тим, хто дотримується посту, в цей час не можна їсти продукти тваринного походження.
Що можна робити 12 серпня
У молитвах до святих Аникити і Фотія звертаються з проханнями про швидке одужання, просять здоров’я для рідних, захисту від сімейних негараздів, потопів, пожеж, війни та міжусобиць. Святих вважають покровителями церковних учителів і місіонерів – вони допомагають творити добрі справи.
За народними звичаями в цей час сіяли озимі. Добре сьогодні робити прибирання в коморах, на балконі, а також збирати обліпиху і заготовляти її на зиму – у народі вірять, що цього дня вона має особливі лікувальні властивості.
12 серпня – іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олександр, Олексій, Антон, Аркадій, Василь, Віссаріон, В’ячеслав, Герман, Дмитро, Юхим, Іван, Ілля, Леонід, Матвій, Михайло, Микола, Памфіл, Петро, Сава, Сергій, Степан, Федір, Яків.
За старим стилем іменини святкують Анатолій, Ангеліна, Валентин, Герман, Іван, Максим і Павло.