Школу гончарства для ветеранів, які втратили зір, започаткували у Вінниці (Фото)

ba49723db84f846c75286774bc230ce7

У Вінниці стартував соціальний проєкт «Гончарство в темряві». Першими долучилися п’ять ветеранів, які втратили зір та зараз проходять реабілітацію у місті. 

Про це повідомляють у департаменті маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради. 

Опанувати нову для себе справу вирішили Антон з Кропивницького, Руслан і Андрій з Львівщини, Олег з Житомирщини і Андрій з Дніпра. Чоловіки півтора місяця навчатимуться і створюватимуть власні вироби з глини. Заняття відбуваються в майстерні «Етно Чари» під керівництвом подільських майстрів, а одним з менторів є Іван Шостак – ветеран з Вінниці, який втратив зір на Бахмутському напрямку у березні 2023 року. Вінничанин понад рік вивчає гончарне ремесло під наставництвом засновниці артпростору Вікторії Ніколаєвої.

Проєкт «Гончарство в темряві» представили 13 травня. У цей день його учасники відвідали шосте заняття і навіть показали перші свої вироби: глиняні чашки, тарілки і фігурки звірів.

«– розповіла керівниця мультидисциплінарної команди Центру комплексної реабілітації «Поділля» і координаторка проєкту «Гончарство в темряві» Юлія Бабаєва.

Учасники проєкту чотири дні на тиждень по чотири години займаються в гончарній майстерні, а в інший час проходять реабілітацію у Центрі реабілітації «Поділля». Там вивчають орієнтування у просторі, опановують роботу з телефоном та комп’ютером і працюють з психологами.

Андрій з Дніпра – один з тих, хто почав реабілітацію для осіб з інвалідністю по зору порівняно нещодавно. Він отримав поранення у листопаді минулого року, воюючи на Запорізькому напрямку, чотири місяці лікувався у шпиталях, і має ще одну операцію попереду. Увесь цей час чоловіка підтримує і супроводжує дружина.

– розповів Андрій.

Для Івана Шостака, який допомагає ветеранам опановувати гончарство, цей досвід також новий: – каже чоловік.

На початку 2024 року він так само робив перші спроби в гончарстві. А тепер, займаючись в майстерні «Етно Чари», виготовляє чашки, кухлі, миски, підсвічники і вази, робить вироби на замовлення та почав опановувати нову для себе традиційну форму макітри. 

– розповіла засновниця артпростору «ЕтноЧари» Вікторія Ніколаєва.

Зараз триває набір другої групи учасників проєкту «Гончарство в темряві». Зереєструватися можна за посиланням, або за номером телефону +380 68 814 30 06 (Юлія Бабаєва). А після того, як обидві групи завершать навчання, організатори влаштують велику виставку-продаж з готовими роботами всіх учасників. Вікторія Ніколаєва каже, що до того часу ветерани навчаться робити чашки різних форм, тарілки, блюдечка і за бажанням – вазочки.

Також після завершення курсу кожен з учасників отримає у власність стартовий набір: гончарне коло для початківців, глину та інструменти для роботи, щоб продовжити займатись гончарством, повернувшись додому. Вікторія Ніколаєва зазначила, що також шукає можливості співпраці з локальними гончарними майстернями, які могли би підтримувати ветеранів вже у їхніх містах.

Організатори кажуть, що оскільки цей проєкт є унікальним, і методики та програми викладання гончарства для незрячих людей в Україні немає, вони готові ділитися досвідом з іншими громадами, які зацікавлені в подібних ініціативах.

– сказала локальна координаторка ПРООН у Вінницький області Анастасія Ланіна.

Проєкт «Гончарство в темряві» – це безоплатний курс навчання основам гончарної справи в майстерні артпростору «Етно Чари» та програма реабілітації на базі Центру комплексної реабілітації «Поділля». Ініціатива покликана надати нові можливості для самореалізації та соціальної адаптації людям, які втратили зір. Курс проводиться у Вінниці. Для учасників передбачені проживання, харчування та супровід. Проєкт реалізує ГО «Центр соціально-інклюзивного партнерства» у співпраці з артпростором «Етно Чари» в межах проєкту «Посилене партнерство для сталого відновлення» (EPSR), що фінансується урядом Швеції через Шведське агентство з міжнародної співпраці та розвитку (Sida) та виконується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.

Джерело: Vinbazar.com