Сакральна Буша на Вінниччині під загрозою знищення
Місцеві жителі занепокоєні тим, що Держгеонадри надало дозвіл на користування родовищем вапняків між селами: Буша, Дорошівка та Слобода-Бушанська, впритул до Державного історико-культурного заповідника «Буша», де є унікальне екологічне, природне, зоологічне та культурне середовище, яке на Вінниччині вважають місцем сили.
І це місце сили може знищити кар’єр з добування вапняку…
Якщо коротко описати ситуацію з розробкою кар’єра, який знаходиться безпосередньо біля Державного історико-культурного парку «Буша», вона виглядає так:
фірма ТОВ «СІ-ЕВОЛЮШН» взяла в оренду гору для розробки кар’єру поряд із трьома селами: Бушею, Дорошівкою та Слобода-Бушанська.
Жителі сіл категорично проти кар’єру, адже це буде мати негативний екологічний вплив на довкілля і людей, а також буде ще негативний вплив на весь заповідник «Буша» і історико-культурний розвиток місця.
Понад рік тому було створено ініціативну групу, яка намагається, в тому числі та в судовому порядку, захистити заповідник «Буша».
Відповідь Держекоінспекції: немає інформації про передачу землі фірмі
Нещодавно (в черговий раз) ініціативна група звернулася до вебресурсу «ЕкоЗагроза» Державної екологічної інспекції України щодо роз’яснення ситуації. Є побоювання, що компанія може почати видобуток корисних копалин на родовищі «Бушанське».
Відповідь на це звернення оприлюднили у Держекоінспекції Вінницької області.
«Оскільки ситуація розробки родовища «Бушанське» набула широкого розголосу, Інспекція інформує про наступне. Законодавством України заборонено розпочинати планову діяльність з видобування корисних копалин без проходження процедури оцінки впливу на довкілля. При цьому, обов’язково передбачається проведення громадських слухань, на яких жителі можуть висловити свою думку та зауваження щодо видобутку корисних копалин поблизу їхнього села та геологічного заказника «Гайдамацький яр». Крім того, родовище «Бушанське» розташоване на земельній ділянці сільськогосподарського призначення комунальної форми власності. На даний час інформація про її передачу у користування ТОВ «СІ-ЕВОЛЮШН» відсутня. Наголошуємо, що виконання робіт із видобування корисних копалин на родовищі без отримання позитивного висновку із оцінки впливу на довкілля та державної реєстрації права використання земельної ділянки буде порушенням норм чинного законодавства. Винні особи, які будуть здійснювати незаконну діяльність понесуть адміністративну або кримінальну відповідальність», – йдеться у відповіді.
У Дерекоінспекції запевняють, що вони контролюють ситуацію.
Тобто, фірма «СІ-ЕВОЛЮШН» не має права, без отримання дозволу на користування землею від місцевої влади, розпочати розробку кар’єру. Але є дозвіл на користування від Держгеонаду. Проте для початку розробки має бути укладена Угода про умови користування надрами, що серед іншого вимагає і проведення громадського обговорення.
Держава має заборонити видобуток корисних копалин на територіях особливо цінних земель
Єдина можливість, яка дозволить вийти із хиткої ситуації та раз і назавжди заборонити розробку вапняків на цьому родовищі – це прийняти рішення про це на державному рівні.
Прийняття такого рішення ініціює народна депутатка України, партнерка ГО «Ми – Вінничани» Лариса Білозір.
Після чергового «загострення» ситуації в Буші, Лариса Білозір виступила у Верховній Раді з пропозицією до державних органів про заборону розробки корисних копалин.
Вона зазначає, що через недолуге рішення Держгеонадра, продати на аукціоні гору, що знаходиться впритул до історико-культурного заповідника «Буша» опинився під загрозою знищення.
«Звернулася до Міндовкілля та Мінкульту з трибуни Верховної Ради. Разом з колегами-депутатами не допустимо знищення Бушанського державного історико-культурного заповідника. Вже працюємо над тим, щоб підготувати відповідні запити та шукаємо рішення. Вважаю, що Міндовкілля потрібно терміново прийняти зміни до постанови, щоб внести цю продану на аукціоні гору для видобутку корисних копалин до природо-заповідного фонду, адже тут ростуть червонокнижні рослини, знаходяться унікальні джерела. Міндовкілля мало б заборонити видобуток на територіях особливо цінних земель і припинити право на них, а отже заборонити продавати та відчужувати будь-яку територію в Буші. Але продана на аукціоні гора, яка знаходиться впритул до Гайдамацького яру, козацького кладовища, виявилась по документах сільськогосподарським угіддям, призначена для випасу. На жаль, за моєю інформацією, свого часу ця територія не була внесена в заповідник. Це питання зараз досліджують нардепи разом з громадськими природоохоронними організаціями, науковцями», – зазначила Лариса Білозір.
Обласна рада – сторонній спостерігач
Тут є ще один момент, який вказує на бездіяльність обласної влади в цьому питанні. Після рішення Міндовкілля внести цю зону до природоохоронної, Вінницька облрада мала б проголосувати за те, щоб надати цій території статус заповідної зони. Але цього не зроблено досі.
До речі, на останній сесії облради виникло запитання щодо ситуації в Буші. Але це сталося під час розгляду обласної програми розвитку туризму. А директор департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку, який відповідає й за туризм, Ігор Цехановський, відповів, в межах своєї компетенції.
Він сказав, що розробка кар’єру позбавить цей заповідник туристичної привабливості.
«Я знаю, що навколо заповідника в Буші, в тому числі і на громадських засадах, відбуваються певні юридичні дії. Я не можу вам зараз сказати на якій вони стадії, але тим не менше, є група громадян, які намагаються протидіяти (розробці кар’єру, ред.). Це питання складне. І воно вимагає уваги держструктур».
Громадськість готова захистити Бушу
Нещодавно у Буші восени зацвіли вишні. У ГО «Ми – Вінничани» зазначають, що місцеві мешканці впевненні, що це знак відродження цього особливого місця сили.
«Адже саме зараз, коли над сакральною Бушею нависла страшна загроза руйнування, а саме це станеться, якщо на гору Лисківка таки зайде кар‘єрний бізнес, сюди звідусіль масово з‘їжджаються українці із Заходу і Сходу! І їдуть не лише за зціленням, але щоб захистити Бушу! Поки активісти штурмують запитами та листами владні інстанції Києва, місце готують документи на створення тут заказника, аби ніхто і ніколи не зазіхав на сакральну Бушу! ГО «Ми – Вінничани» доєдналися до супротиву громадських активістів, ініціативної групи у юридичному напрямку. Разом станемо на захист Буші! Бо тут наші початки, наша сакральність, наша душа!», – зазначили в громадському об’єднанні «Ми – Вінничани».
Отже, ситуація на нинішній час ще далеко не вирішена, і над заповідником «Буша» все ще нависає загроза фактичного знищення. Адже, якщо над ним видобуватимуть вапняк, то втратиться сенс існування цього місця, як заповідника, як унікальної екосистеми та як сакрального місця для українців.
📰 Запрошуємо підписуватись на «Новини Вінниці” соцмережах:
🔴 Telegram 🟡 TikTok 🟣 Instagram 🔵 Facebook 🟤 YouTube 🟢 WhatsApp
Джерело: Новини Вінниці